Ze względu na pierwiastek wiodący w stopie wyróżniamy pięć różnych stopów brązu. Najczęściej spotykane to: aluminiowy, berylowy, cynowy, krzemowy, manganowy. Niektóre z wyżej wymienionych stopów dzielą się na dodatkowe rodzaje brązu tj.: brąz cynowo-fosforowy. Ich nazwa uwarunkowana jest dodatkami, które wspomagają miedź. Część stopów, ze względu na swoje właściwości, nadaje się do obróbki plastycznej, inne stosowane są dopiero po ich odlaniu.
- Brąz aluminiowy BA1032,BA1054
Wykorzystywany jest do produkcji narzędzi o zastosowaniu przemysłowym, jak np.: śruby czy monety. Sprawdza się on również w kontakcie z solą marką, dlatego części mające z nią kontakt są produkowane z tego brązu. W skład jego stopu znajdują się od 4%-11% aluminium oraz inne pierwiastki tj.: mangan, żelazo czy nikiel;
- Brąz cynowy RG7
Zawiera od 1% -9% cyny, w jego składzie mogą znajdować się również: cynk, ołów i fosfor. Ilość cyny jaka została zawarta w brązie, można łatwo ocenić. Im więcej cyny tym kolor stopu staje się bardziej intensywnym szarym. Tego brązu używa się do produkcji monet, armatury, elementów mających styczność z wodą morską, elementów sprężystych. Stop tego brązu charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz sprężystością. Jest również odporny na korozję i ścieranie. Dodatkowo z łatwością poddaje się procesowi lutowania, spawania oraz obróbki plastycznej na zimno.
- Brąz krzemowy BK331
Stosowany jest przy produkcji materiałów odpornych na ścieranie, elementów sprężystych, elementów spawanych oraz wykorzystywanych w przemyśle chemicznym. Zawartość krzemu w tym brązie sięga do 4,5%. Krzem ma swój wpływ na stop. Pierwiastek ten zwiększa wytrzymałość oraz twardość, natomiast zwiększa plastyczność Stopy, które przerabiane są plastycznie, w głównej mierze wykorzystywane są jako sprężyny czy siatki. Krzemowe brązy odlewnicze znajdują swoje zastosowanie w łożyskach i napędach.
- Brąz cynowo-fosforowy B101
Wykorzystywany do produkcji wyrobów silnie obciążonych, szybko obrotowych, źle smarowanych i narażonych na korozję łożysk, armaturę ceramiczną i części maszyn. Jego twardość wynosi 90 HB. Jest odporny na korozję, ścieranie oraz duże obciążenia mechaniczne. Jest podatny do obróbki zimno jak i ciepło, charakteryzuje się dużą podatnością na proces spawania. Stosowany zarówno w przemyśle maszynowym jak i chemicznym.