Stale nierdzewne są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Aby stal mogła zostać zakwalifikowana jako nierdzewna musi zawierać w swoim składzie co najmniej 10,5% chromu. Zawartość chromu oraz innych dodatków stopowych wpływa na własności stali oraz jej mikrostrukturę, określając w ten sposób zakres jej możliwych zastosowań. Stale odporne na korozję, ze względu na mikrostrukturę, dzielą się na stale ferrytyczne, austenityczne, martenzytyczne oraz austenityczno-ferrytyczne. W zależności od mikrostruktury stal może być mniej lub bardziej odporna na różne gatunki korozji.
Pręty ze stali
Stale odporne na korozję austenityczne są chyba najczęściej stosowaną odmianą stali nierdzewnych. Spośród tej grupy szczególnie dużą popularnością cieszy się stal z gatunku 304 oraz jej modyfikacja znana jako 304L.
Wyroby ze stali - pręty
W stanie dostawy pręty wykonane ze stali 304 mają dość niskie własności wytrzymałościowe. Materiał ten nie może być umacniany za pomocą obróbki cieplnej. Jedynym sposobem podniesienia jego wytrzymałości jest przeróbka plastyczna na zimno. Umocnienie przez odkształcenie zachodzi stosunkowo łatwo, co może utrudniać formowanie tego materiału. Skutki umocnienia można łatwo usunąć nagrzewając pręty ze stali 304 do odpowiednio wysokiej temperatury (proces wyżarzania). Pręty ze stali nierdzewnej 304 są dobrze spawalne. Uważać należy jedynie na tzw. uczulenie stali i związaną z nim korozję międzykrystaliczną.
Stal nierdzewna pręty
Pręty ze stali nierdzewnej 304 charakteryzują się bardzo dobrą odpornością na korozję w różnych atmosferach oraz w obecności różnych mediów korozyjnych. W sprzyjających warunkach (do których należy m. in. środowisko zawierające chlorki) ulegać może korozji szczelinowej oraz wżerowej. Jak większość stali austenitycznych jest także podatna na korozję naprężeniową oraz międzykrystaliczną (szczególnie po spawaniu lub długotrwałej eksploatacji w podwyższonej temperaturze)
Odmianą stali 304 jest stal 304L. Zawiera ona mniej węgla niż stal 304, dzięki czemu pręty z niej wykonane są mniej podatne na korozję międzykrystaliczną.